poniedziałek, 11 listopada, 2024
Sposoby na naukę słówek
Jak się uczyć

10 sprawdzonych sposobów na naukę słówek – skutecznie i efektywnie!

Jak idzie Ci uczenie się słówek w języku angielskim?

Masz poczucie, że robisz to efektywnie? Wiesz jakie są sprawdzone sposoby na naukę słówek? Ja wiem, bo je sprawdziłam! Wszystkie 10! Uczyłam się w swoim życiu nie tylko angielskiego, ale także niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i łaciny, śmiem zatem dzielić się z wami moimi sposobami na naukę. 

Na samym końcu artykułu napiszę Ci, które z nich są moimi ulubionymi, a które sprawdzają się zawsze, bez względu na język.

Gotowi? No to zaczynamy!

1. Zeszyt (z tłumaczeniami)

Zeszyt, czy notes to rzecz absolutnie święta w nauce języka obcego! Jakkolwiek analogowe to się może wydawać, bo przecież teraz mamy tyle aplikacji na telefonach, tyle programów na komputerze i tylko innych cudów techniki i technologii, to posiadanie zeszytu ze słówkami jest kluczowe dla ich efektywnej nauki z kilku względów: 

  • MASZ WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU – nie szukasz po folderach, dyskach google, luźnych kartkach czy kserówkach. To, że wiesz, gdzie są twoje notatki ze słówkami zaoszczędza ci czas na ich szukanie, pozwala na zabrania się od razu do nauki i spokój ducha i głowy, co w nauce jest bardzo ważne! 
  • TO RAJ DLA WZROKOWCÓW – jeżeli jesteś wzrokowcem możesz sobie zrobić w zeszycie grafiki, kolory, szlaczki, chmurki, obrazki, co tylko chcesz! Ładnie i kolorowo prowadzony zeszyt ze słówkami sprawi, że wszystko będzie bardziej czytelne i zaglądanie do takiego notesu to będzie czysta przyjemność. 
  • WIDZISZ, ILE JUŻ UMIESZ – Wpisując nowe słówka na kolejnych kartkach widzisz ile już umiesz i to jest naprawdę bardzo fajne uczucie 🙂 
sposoby na naukę słówek
  • POWTÓRKI NIGDY NIE BYŁY PROSTSZE – przy powtórce materiału łatwiej jest nam się odnaleźć, odszukać materiał do powtórki wg dat, kategorii czy np kolorów 😉 
  • TO TY RZĄDZISZ SŁÓWKAMI, NIE ONE TOBĄ  –  nie inaczej! To ty w zeszycie decydujesz, czy spisujesz słówka wg dat (np. lekcji, na których się pojawiły), czy masz zeszyt ze słówkami wg kategorii (np. cechy charakteru, jedzenie), czy może wg części mowy i każda część mowy ma inny kolor pisaka. Sky is the limit! 🙂

Sposoby na naukę słówek: zeszyt

Jestem pewna, że powodów dla posiadania zeszytu ze słówkami jest więcej. Zresztą zeszyt jest też dobry do innych rzeczy. Ja np. mam jeden zeszyt ze słówkami hiszpańskimi, a drugi tylko do odmiany czasowników. Z jednej strony zeszytu mam czas teraźniejszy, z drugiej w czasie przeszłym. Święty zeszyt, bo tak nazywam swoje zeszyty do nauki słówek ;). To tak naprawdę punkt wyjścia do kolejnych sposobów nauki. Sposoby na naukę słówek są liczne, ale zeszyt czy notes to twój bank słówek, to dom dla twoich słówek. Można być pewnym, że one tam zawsze będą w jednym miejscu! 

Ok, no to mamy już zeszyt ze słówkami, to jak się można z tego uczyć? Oto sposoby na naukę słówek z zeszytu:

  • TŁUMACZENIA SŁÓWEK PO POLSKU– jesteś na początku drogi z językiem angielskim i czujesz, że taka nauka jest dla Ciebie najbardziej optymalna, to rób listę słówek wraz z ich tłumaczeniami na język polski. Mając taką listę w zeszycie powtarzaj poprzez czytanie całej listy i potem zakrywaj prawą stronę, żeby sprawdzić, czy już umiesz, a potem to samo z lewą stroną. I tak aż do skutku 🙂 
  • TŁUMACZENIA SŁÓWEK PO ANGIELSKU – jeżeli jesteś zaawansowany możesz zrobić podobna rzecz, ale wyjaśnić dane słówko po angielsku. Metoda nauki jak wyżej! 
  • IKONY/GRAFIKI – jeżeli masz talent i/lub chęci, polecam robienie grafiki przy każdym słowie, ale wklejanie obrazków, co kto lubi 🙂
  • BURZA MÓZGÓW – jeżeli tematem dnia jest jedzenie, napisz to słowo po angielsku pośrodku pustej kartki, narysuj wokół tego koło i od niego strzałki ze słówkami wchodzącymi w skład tego działu leksykalnego. 

To są moje sposoby na zapisywanie i naukę słówek w zeszycie, ale chętnie się dowiem jakie inne jeszcze znacie i praktykujecie!

Mój zeszyt do nauki słówek...

…zawsze był bardzo ważny, dlatego się śmiałam, że to święty zeszyt. Jak uczyłam się angielskiego lata temu to zapisywałam tam zarówno słówka z lekcji, ale też swoje własne inwencje, np. znalezione w książkach, pracach domowych czy zasłyszane w filmie czy telewizji. Uczę się teraz hiszpańskiego i tak jak pisałam, mam dwa zeszyty, jeden do odmiany czasowników, a drugi #świętyzeszyt do nauki słówek po każdej z lekcji. Nie umiem hiszpańskiego jeszcze zbyt dobrze, dlatego wszystkie słówka zapisuje sobie też po polsku albo po angielsku 😉 Słówka z zeszytu powtarzam przed każdą lekcją i czasami wieczorem w łóżku przed snem. 

2. Fiszki/karteczki ze słówkami

Fiszki, karteczki czy jak tylko to nazwiecie to po prostu mały kawałek papieru  mieszczący się w dłoni, na którym jest dane słowo lub wyrażenie. Zasada jest prosta: na przygotowanych wcześniej karteczkach wpisujesz słówka, które chcesz opanować, a na odwrocie ich polski odpowiednik lub opis po angielsku. Ilość fiszek zależy oczywiście od ciebie i  od ilości słówek, które chcesz opanować. Fiszki mają taką przewagę nad zeszytem, że fiszki możesz zabrać ze sobą wszędzie, bo nie zajmują dużo miejsca. Do walizki, do torebki, czy nawet do kieszeni! Ja zazwyczaj robię 3 rundy:

  1. Czytasz słówka po angielsku i ich tłumaczenia.
  2. Czytasz każde słówko po angielsku i sprawdzasz, czy znasz jego tłumaczenie na polski. Jeżeli ci się uda, odkładasz fiszkę na bok. Jeżeli nie, wkładasz pod spód do ponownej nauki. 
  3. Jak już nauczę się wszystkiego z rundy II, to zmieniam kolejność: czytam słowo po polsku i sprawdzam, czy znam je po angielsku. Jeżeli ci się uda, odkładasz fiszkę na bok. Jeżeli nie, wkładasz pod spód do ponownej nauki. 

Z fiszek można się uczyć dosłownie wszędzie. Mają też taką przewagę nad nauką słówek w aplikacji, że ręczne pisanie słówek jest też już ich nauką!

Pamiętajcie także, że...

…w przypadku czasowników frazowych, czyli phrasal verbs, przygotowałam dla was darmowy Ebook z czasownikami od B do G, w którym są nie tylko ćwiczenia i karty pracy, ale FISZKI DO DRUKU właśnie! Dodatkowo, przygotowałam też puste fiszki do druku, żebyście mogli zapisać je własnymi słówkami. Wszystko do pobrania TUTAJ. 

3. Pisz listę zakupów, listę rzeczy do zrobienia po angielsku!

Czyli używaj angielskiego po prostu w codziennym życiu! Rób listę zakupów po angielsku, prowadź kalendarz po angielsku, zrób listę rzeczy do zrobienia też po angielsku. Lista prezentów, plan na najbliższy rok, postanowienia noworoczne, lista rzeczy do schowania po lecie i przed zimą, lista rzeczy, które udało się osiągnąć i zrobić w danym dniu – to wszystko możesz napisać po angielsku! Nie znasz jakiegoś słowa? Szukaj w słowniku, na internecie – to też nauka języka. 

sposoby na naukę słówek

4. Mów do siebie o tym, co robisz - po angielsku!

Nie ma nic złego w mówieniu do siebie, bo jak to mówiła kiedyś koleżanka z byłej pracy, jak mówi do siebie to dlatego, że chcę się skonsultować z ekspertem 😉 Mów na głos, bo wtedy poćwiczysz też mówienie i wymowę, ale przede wszystkim przećwiczyć słówka. Opowiadaj sobie, co robisz, co widzisz, co lubisz, co inni by powiedzieli wtedy, co inni mówili w filmach i serialach w takiej sytuacji. Mów, mów i mów! Masz do opanowania słówka związane z jedzenie – jak pojedziesz na zakupy i potem przy rozpakowywaniu opowiadaj po angielsku, co kupiłaś/eś, co można z tego przygotować, itd. 

5. Zdania

Jakkolwiek przestarzałe i nudne może się to wydawać, pisanie zdań w języku angielskim naprawdę potrafi zdziałać cuda!  W czasie pisania zdań ćwiczmy nie tylko dane słówko, ale także czasy, strukturę zdań, pytań i przeczeń i pisownię. Piszcie zdania, uruchomcie wyobraźnie, używajcie słów w kontekście! Jedno słowo często ma kilka znaczeń, więc napisz z danym słowem tyle zdań, ile ma ono znaczeń. 

sposoby na naukę słówek

6. Karteczki w domu i w pracy

Dopiero zaczynasz się uczyć języka angielskiego i musisz opanować podstawy i takie działy ze słownictwem jak “dom”, “jedzenie” czy “kolory”? Zatem wyposaż się z karteczki samoprzylepne (albo antystatyczne od Pani Swojego Czasu, np. takie) i poobklejaj mieszkanie lub dom. Napisz na karteczce nazwy przedmiotów codziennego użytku, kolory, jedzenie, itd i za pomocą karteczek oznacz cały dom! 

Są słowa, których nie możesz się nauczyć, w żaden sposób zapamiętać i skojarzyć? Napisz je na karteczkach i przyklej w miejscach w domu, w których często jesteś. Za każdym razem będzie musiał/a spojrzeć na to słowo. W końcu samo zapadnie Ci w pamięć! 🙂 

sposoby na naukę słówek

7. Storytelling

Pisanie opowiadań, historii, opisywanie prawdziwych zdarzeń albo stworzenie swojego świata pozwoli nie tylko uruchomić wyobraźnię i naprawdę się dobrze bawić, to oczywiście przećwiczyć słówka.  Jak możesz to zrobić? Np. weź listę 10 czy 20 słówek, których chcesz się nauczyć i na podstawie tej listy napisz jakąś historię, daj się ponieść wyobraźni, nawet jeżeli twoja historia może być momentami mało prawdopodobna i śmieszna, who cares? 🙂 To twoja historia! Jak skończysz, przeczytaj to, co napisałeś/aś, na głos! Na drugi dzień, zrób to jeszcze raz i co kilka dni wracaj do tej historii! Słowa z twojej listy prędzej czy później zapadną w twoją pamięć! 🙂 

sposoby na naukę słówek

8. Filmy, seriale, książki, piosenki, podcasty

Poprzez czytanie i słuchanie angielskiego używanego przez native speakerów to wspaniały sposób nauki słów i języka w ogóle! Po pierwsze, możesz wybrać serial, film czy książkę, które lubisz. Jeżeli jesteś początkujący/a, wybierz coś, co już dobrze znasz po polsku, wtedy będzie Ci dużo łatwiej zrozumieć to, co będziesz czytać lub oglądać. Zawsze możesz też włączyć napisy po angielsku w czasie filmu czy serialu, żeby mieć pewność, że dobrze wszystko rozumiesz. I uczysz się mimochodem! Fabuła cię wciąga, a ty cały czas przyswajasz język angielski, coś wspaniałego!

Podobnie sprawa ma się z piosenkami. Tutaj polecam np. tą stronę https://lyricstraining.com/ Można wybrać swój poziom zaawansowania i uczyć się angielskiego i słówek, dzięki muzyce! 

W końcu podcasty – tych jest coraz więcej na rynku i tematyka jest taka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na niektórych stronach można też znaleźć podcasty z podziałem na poziomy zaawansowania i słuchać tego, co cię akurat interesuje. 

sposoby na naukę słówek

9. Pisz dziennik

Dziennik, pamiętnik – pisz po prostu codziennie, co w danym dniu robisz, opisuj, co będzie robił, co inni robili, co się dzieje na świecie. Pisanie pamiętnika, podobnie jak opowiadań, to wspaniały sposób na ćwiczenie na tylko słówek, ale też struktur gramatycznych i  codziennych wyrażeń. Nie wiesz jak zacząć lub brakuje Ci weny?

Poszukaj w sieci przykładów cudzych pamiętników, poczytaj sobie to i potem spróbuj sam/a napisać kilka zdań. Pamiętaj, że 3 zdania dziennie są lepsze niż żadne zdanie dziennie. Zacznij małymi krokami i podwyższaj sobie poprzeczkę w czasie. Po kilku tygodniach czy miesiącach pisania  wróć do pierwszych dni i jestem pewna, że zobaczysz już wtedy jakie postępy poczniłaś/eś 🙂 

sposoby na naukę słówek

10. Zrób własny test na quizlecie

Musisz lub chcesz nauczyć się danych słówek czy wyrażeń? Stwórzy własny test z tymi słówkami w aplikacji Quizlet (jest darmowa, każdy ją może pobrać na smartphona) i ćwicz codziennie z komórką w ręku. Ćwicz  wtedy kiedy masz czas i ochotę, nie musisz od razu robić całego zestawu, rób go na raty. Skończysz jeden zestaw, stwórz kolejny i znowu ćwicz. Aplikacja Quizlet daje bardzo fajne możliwości i warianty tworzenia testów, wypróbuj je i sprawdź, co najlepiej ci pasuje 🙂 

sposoby na naukę słówek

Wszystkie 10 przetestowałam, wszystkie działały, czasami kluczem było po prostu to, że ich używałam zamiennie. Bez wątpienia moim ulubionym sposobem jest nauk słówek z zeszytem, ze świętym zeszytem 😉 Lubię się po prostu uczyć (Test Gallupa potwierdził to dobitnie) i samo zasiadanie do zeszytu, do robienia listy, notatek, szukania w słowniku, cały ten proces po prostu sprawia mi przyjemność, a uczenie z zeszytem daje też poczucie stabilności i tego, że wiem, że wszystko jest w jednym miejscu. 

Zawsze natomiast sprawdzały się zdania. Pisanie zdać z danym słowem uruchamiało przy okazji inne elementy język – pisownie, gramatykę i składnię. Chcąc czy nie, uczyłam się wtedy po prostu szybciej,  chociaż wysiłek był dużo większy niż przy innych metodach. 

Daj znać, która metoda u ciebie się najlepiej sprawdzi i jakie znasz inne dobre sposoby na naukę słówek! 

Czujesz, że Twoja nauka angielskiego stoi w miejscu?

Obrazek promujący kurs językowy English Weekly stworzony przez Joannę Domagałę, autorkę Angielskiego Kompasu. Nauka języka angielskiego.

Nauka języka wymaga sporej dawki poświęcenia i samozaparcia. Jeśli czujesz, że stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem i nie widzisz żadnych postępów w nauce, sprawdź mój kurs English Weekly! 

Pomogę Ci wskoczyć na kolejny poziom zaawansowania w prosty, przyjemny i kompleksowy sposób!

Dlaczego warto uczyć się słówek?

Nauka słówek w języku angielskim jest kluczowa. Regularne powtarzanie, kontekstowe zdania, notatki i fiszki pomagają w trwałym zapamiętywaniu. To umiejętność, która zwiększa komunikatywność, ułatwia podróże, wspiera sukces w nauce, rozwija mózg, otwiera drzwi do kariery, podnosi kulturę ogólną, zwiększa pewność siebie, ułatwia zrozumienie kultury, kształtuje elastyczność myślenia i może być przyjemnym hobby. Nauka słówek to klucz do opanowania języka angielskiego.

  • Zwiększa komunikatywność: Poszerzanie słownictwa w języku angielskim pomaga wyrażać myśli precyzyjniej.

  • Łatwiejsza podróż: Znajomość słówek ułatwia podróże i porozumiewanie się za granicą.

  • Sukces w nauce: Rozumienie angielskich słów ułatwia naukę i zrozumienie tekstu.

  • Rozwija mózg: Nauka słówek wzmacnia połączenia neuronowe, poprawiając umiejętności poznawcze.

  • Praca i kariera: Władanie angielskim otwiera drzwi do lepszych ofert pracy i kariery zawodowej.

  • Poprawia kulturę ogólną: Poznanie nowych słów wpływa na rozwijanie wiedzy ogólnej.

  • Podnosi pewność siebie: Zdobywanie umiejętności językowych zwiększa pewność siebie w kontaktach międzynarodowych.

  • Łatwiejsze zrozumienie kultury: Poznanie słownictwa pomaga lepiej zrozumieć kulturę anglojęzyczną.

  • Elastyczność myślenia: Nauka słówek kształtuje elastyczność myślenia i zdolność do przystosowania się.

  • Zabawa i hobby: Uczenie się słówek może być przyjemnym hobby, rozwijającym umysł.

Znajdź mnie tutaj

2 thoughts on “10 sprawdzonych sposobów na naukę słówek – skutecznie i efektywnie!

  1. Swiety zeszyt – zakladam, bede tez uzywac tej nazwy 🙂 Cuaderno santo?

    1. Cuaderno santo brzmi dobrze 🙂 Po angielsku byłoby Holy Notebook, ale chyba święty zeszyt bardziej do mnie trafia 🙂 Do jakiego języka będziesz używać swojego świetego zeszytu? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry