poniedziałek, 11 listopada, 2024
planowanie nauki slówek
Jak się uczyć

6 powodów, dlaczego planowanie nauki języka angielskiego jest istotne!

Planowanie nauki języka angielskiego - istotne, fajne i efektywne?

Żyjemy w intensywnych czasach. Stoisz w korkach, spieszysz się na tramwaj, gnasz na zajęcia i do pracy i… zalewa Cię ocean informacji od rana do wieczora. Żyjesz pomiędzy Internetem, radiem, a  telewizją,  starając się znaleźć w tym odpowiednią równowagę. Chcesz wszystko od razu, a w międzyczasie jeszcze skrolujesz po fejsie i Instagramie, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie wirtualnym. Prawda? Jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas na naukę języka? Uratuje Cię odpowiednie planowanie nauki języka angielskiego! Uwierz mi, że Ci się to spodoba! 

Jest przynajmniej 6 powodów, dla których planowanie nauki języka angielskiego jest fajne, potrzebne i efektywne!

Dlaczego przynajmniej? Jestem pewna, że jesteś w stanie podać mi jeszcze kilka innych, które sprawdzą się akurat u Ciebie. Ja przedstawiam Ci te, które uważam, że naprawdę dają radę.  Poza tym, sama je sprawdziłam

1.      Osiągasz swoje cele!

Marzysz od zawsze, żeby nauczyć się dobrze języka angielskiego? Żeby w końcu osiągnąć upragnioną swobodę i płynność? Aby zdobyć te szczyty, musisz mieć jakiś konkretny cel. Ale celem nie jest powiedzenie sobie: chcę dobrze mówić po angielsku. Celem jest określenie kiedy i jak dobrze chcesz się posługiwać anielskim. Cele powinny być małe i duże. Duże, tj. np. chcę mówić płynnie po angielsku i pisać korespondencję służbową, albo chcę zdać egzamin FCE albo chcę nie bać się odzywać po angielsku.

Zastanów się: co chcesz osiągnąć w kwestii języka angielskiego?

Czy chodzi o mówienie i wymowę? Czy może o poprawne posługiwanie się gramatyką? A może o sprawne pisanie maili? Być może jest to opanowanie czasowników nieregularnych? Lub oglądanie ulubionego serialu bez napisów i lektora polskiego? Usiądź i zastanów się, co jest twoim celem z języka angielskiego. Zapisz go poniżej: 

Mój duży cel językowy......................................

W zależności od tego jak duży jest twój cel, zastanów się teraz, do kiedy chcesz go osiągać. Ile czasu sobie dajesz, żeby ze spokojem to opanować? Co się w tym czasie stanie na pewno w twoim życiu? Pomyśl, co może Cię zająć i odciągnąć od nauki na dłużej. Wakacje, imprezy rodzinne, duże projekty w pracy – weź to wszystko pod uwagę! Dodaj też niespodziewane wyjazdy, choroby czy inne wydarzenia i oceń, do kiedyś możesz i chcesz się tego nauczyć. 

Teraz wpisz tę datę: 

Zrobię to do:.........................................

Super! Sporo już za tobą, ale nie zatrzymujemy się, jedziemy dalej. Załóżmy, że twoim dużym celem jest opanowanie czasowników złożonych z języka angielskiego i chcesz tego dokonać w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Kolejnym krokiem będzie wybór tychże czasowników. Niech będzie to pula 150 przydatnych czasowników typu phrasal verbs. Zbierz te czasowniki i zapisz je w zeszycie lub na komputerze. Jak już to masz, pora na małe cele!

Mamy 3 miesiące i możemy małe cele podzielić na 3, 6, 9 albo więcej części. Dla uproszczenia, przyjmijmy, że 3 miesiące to 12 tygodni i mamy 6 małych celów, co dwa tygodnie jeden. Weź teraz listę czasowników i podziel je na 5 części. Mamy zatem 10 tygodni na 5 części słówek. To 30 słówek na każde dwa tygodnie. Ostatnie dwa tygodnie to utrwalenie wszystkich i powtórka. 

Bierzemy się za planowanie nauki języka angielskiego! Napierw małe cele:

Jak przejść od celu do planowania?

Czasowniki złożone to cel stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Możemy sami go określić i doprecyzować jakie konkretnie phrasal verbs nas interesują, a do tego samych czasowników jest określona liczba. Nietrudno podzielić je na grupy, tak, aby opanować je w zaplanowanym czasie. Warto plan skonsultować z innymi – bliskimi, którzy też się uczą języka, w grupie, na forum internetowym bądź po prostu ze swoim nauczycielem języka angielskiego. 

Możesz też rozbić naukę na jeszcze mniejsze cele i zaplanować ile dokładnie każdego dnia chcesz i możesz się nauczyć. 30 czasowników złożonych na 2 tygodnie to zaledwie ok. 2 czasowniki na dzień, zakładając, że uczysz się codziennie.  Mogą to też być 3 czasowniki na dzień, jeżeli uczysz się 5 dni w tygodniu. O ile opanowanie 150 czasowników phrasal verbs brzmi groźnie, o tyle nauka 2/3 wyrażeń na dzień już brzmi o wiele lepiej! Po 3 miesiącach znasz czasowniki złożone i osiągnąłeś konkretny cel językowe. 

Planowanie nauki słówek jest super, bo wyznaczasz sobie cele i co ważniejsze – OSIĄGASZ JE!

Pamiętaj jednak, żeby się nie spalać na tym, że chcesz wszystko i od razu. Tak się nie da. Zacznij od małych rzeczy, np. słownictwo i słuchanie, wymowa i słownictwo lub gramatyka i mówienie. Jak będzie Ci dobrze szło, weryfikuj swoje cele, wprowadzaj zmiany i dokładaj sobie kolejny materiał i elementy językowe. 

2.     Panujesz nad swoim angielskim.

Uczysz się angielskiego od dawna, z przerwami, zmieniasz często nauczycieli, masz pińcet zeszytów i kserówek, a książki zapewne leżą gdzieś zapomniane? Jeżeli raz kiwnąłeś/łaś głową to znaczy, że nie do końca masz kontrolę nad tym czego i jak się uczysz. Język angielski to m.in. mówienie, słuchanie, gramatyki, słownictwo, wymowa i pisanie. Warto pracować nad każdym z tych komponentów, aby mówić dobrze. Ale jak to zrobić? Jak planować naukę słówek?

Planowanie nauki języka angielskiego zmusi Cię nijako do tego, żeby (jeżeli jeszcze tego nie robiłeś/łaś wcześniej) w końcu ogarnąć to, co już wiesz i umiesz. Uporządkujesz, co kiedyś opanowałeś/łaś, ale nieutrwalone wyleciało z głowy i w końcu: co jeszcze przed Tobą.

Planowanie nauki języka angielskiego zaczyna się od testu diagnozującego!

Na początek  możesz sobie zrobić test diagnozujący Twój obecny poziom języka, zasób słownictwa czy znajomość gramatyki. Takie testy dostępne są w sieci w darmowej wersji. Nie zajmą wiele czasu, a dadzą Ci chociaż orientacyjne pojęcie na temat tego, gdzie z językiem angielskim aktualnie jesteś. Mając już tą wiedzę, możesz zacząć planować dalszą naukę i wyznaczyć sobie cele językowe. W ten sposób zaczniesz panować nad tym, czego, jak i kiedy się uczysz!

To ty zdecydujesz o tym, jak szybko się będziesz uczył/ła, czego i kiedy.

Planowanie nauki słówek pozwoli Ci widzieć co już opanowałeś/łaś i pozwoli Ci wyznaczać kolejne cele. Poczucie kontroli i bycia u steru własnej nauki daje dużo satysfakcji i motywacji i przynosi efekty językowe!

3. Robisz wszystko jak lubisz i kiedy masz czas

Planowanie nauki języka daje Ci niesamowitą wolność, dowolność i pole do popisu. Nie lubisz wstawać wcześnie rano? Zaplanuj naukę po południu albo wieczorem. W weekendy masz inny rytm dnia i nie zawsze wiesz kiedy będziesz miał/ła czas? Nie planuj wtedy w ogóle nauki albo tylko niezobowiązującą powtórkę. 

Lubisz się uczyć w tramwaju czy w drodze do pracy i na zajęcia, bo masz wtedy czas tylko dla siebie? Zaplanuj sobie wtedy słuchanie podcastów po angielsku, oglądanie serialu po angielsku albo słuchanie audiobooka (oczywiście po angielsku!).

Planując swoją naukę angielskiego, to TY o wszystkim decydujesz!

Ucz się w porach dnia, które lubisz, kiedy wiesz, że najlepiej chłoniesz wiedzę i zaplanuj taki materiał, żeby nie czuć zbyt dużej presji i nie być przeciążonym. Nauka ma sprawiać Ci przyjemność, a nie być udręką. 

4. Nie boisz się zmian

Planując naukę języka angielskiego trzeba brać zapas czasu także na odpoczynek, wyjazdy, spotkania, wyjścia i inne nieoczekiwane okoliczności. Może to być choroba (nasza czy kogoś bliskiego), remont domu czy mieszkania, a nawet zmiana pogody. 

Mając ten zapas, zmiany i przesunięcia w planie działania, dużych i małych celach, nie są straszne i nie przerażają, nie wytrącają nas z rytmu. Mając odpowiedni plan czujemy się po prostu pewnie i bezpiecznie. Jesteśmy przygotowani na zmiany i przeciwności. Ale co, jeśli niezaplanujemy nauki i niespodziewanych wydarzeń?  Możemy szybko stracić zapał, zniechęcić się, odkładać powrót do nauki w nieskończoność! Odpowiedni i dobry plan nauki języka angielskiego da nam przestrzeń na większość zmian, jakie mogą nam się przytrafić po drodze. 

5. Oszczędzasz czas i masz go jeszcze więcej!

Nie ma rzeczy niemożliwych. Doba ma tylko 24 godzin, tydzień siedem dni, a rok 12 miesięcy. Wszyscy mamy jakieś obowiązki, hobby, rodzinę, znajomych, pranie do zrobienia, jedzenie do przygotowania….i tak można wymieniać bez końca. Nie rozciągniemy doby, chociaż pewnie nie jeden bardzo by chciał! 

Ale, ale! Planowanie nauki języka daje nam możliwość oszczędzenia czasu! Osiągniemy poczucie dobrze spędzonego dnia, czy tygodnia! Zaoszczędzony czas można spędzić np. na kolejnym odcinku serialu na Netflixie, pójście szybciej spać czy powolną poranną kawę. 

Planowanie nauki języka angielskiego jest tym lepsze im bardziej szczegółowo je zaplanujesz.

Jeżeli zaplanujesz naukę codziennie o godz. 19.30 to o tej godzinie siadasz i uczysz się np. 15 min. W tym czasie robisz tylko to, skupiasz się tylko na tym, żeby przez 15 minut osiągnąć swój mały cel. To jest twoje 15 min na angielski w tym dniu. 

Co by się działo bez tego planu?

Zakładam, ze bez wyznaczonej konkretnej godziny, można być zbierać się do nauki przez kilka godzin!  Wszystko po to, żeby w końcu o 22.40 stwierdzić, że już się jest tak zmęczonym, że nie opcji na żadną naukę. Poza tym, przecież nie samym językiem angielskim człowiek żyje, c’mon! To kilkugodzinne zbieranie się mogło być spędzone na czymś, albo na niczym! Czyli snuciem się po domu czy skrolowaniem fejsa. Mogło, ale oczywiście nie musiało! 

Wiem z własnego doświadczenia, że tak być może, a potem człowiek zasypia z poczuciem winy! Zaplanuj naukę i spędź pozostały czas tak, jak lubisz i połóż się spać z poczuciem bezwstydnej satysfakcji! 

6. Jesteś z siebie dumny!

A propos tej bezwstydnej satysfakcji, dobrze wykonane zadanie daje po prostu uczucie dumy! Małe i duże cele i zadania, które prowadzą do ich osiągnięcia sprawiają, że po prostu się uczymy. 

Dobry plan nauki i systematyczna praca sprawią, że zaczniemy zauważać swoje postępy w języku angielskim. Im dalej w las, tym więcej postępów! Tym więcej wykonanych zadań, osiągniętych małych celów, tym więcej wyznaczonych nowych celów. To są setki i tysiące słówek, godziny filmików na youtubie, czy seriali. Dlatego uwierz mi – warto!

To wszystko daje Ci prędzej czy później poczucie dumy i osobistego spełnianie, bo dzięki wykonanym planom widzisz, czego już dokonałeś/ łaś.

Jesteś dumny/a z tego, że udało ci się stworzyć plan, realizować go, robić kolejne i dalej się ich trzymać. Widzisz te strony w zeszycie, czy te kartki papieru, na których są Twoje zrealizowane cele językowe i wiesz, że udało Ci się je osiągnąć tylko dzięki własnej ciężkiej pracy, uporowi i planowaniu!  

Pamiętasz jak Joey z “Przyjaciół” uczył Treegera tańczyć? Krok po kroku nauczył sąsiada tańczyć, a jego satysfakcja na koniec była wymowna. Tak właśnie wygląda zadowolenie z własnych poczynań! 

Planowanie nauki słówek masz już opanowane - teraz czas na naukę "właściwą"?

Zerknij na mój tekst o tym, co musisz znać na poziomie A1! 

Czujesz, że Twoja nauka angielskiego stoi w miejscu?

Obrazek promujący kurs językowy English Weekly stworzony przez Joannę Domagałę, autorkę Angielskiego Kompasu. Nauka języka angielskiego.

Nauka języka wymaga sporej dawki poświęcenia i samozaparcia. Jeśli czujesz, że stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem i nie widzisz żadnych postępów w nauce, sprawdź mój kurs English Weekly! 

Pomogę Ci wskoczyć na kolejny poziom zaawansowania w prosty, przyjemny i kompleksowy sposób!

Narzędzia są równie ważne, co cele!

W procesie planowania nauki języka angielskiego kluczowe jest wybieranie odpowiednich narzędzi, które przyspieszą nasz rozwój w obszarze planowania nauki języka angielskiego. Zapewne wiesz, że wybór tych narzędzi może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności naszej nauki. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego podręcznika lub kursu online związanego z planowaniem nauki języka angielskiego, który będzie dostosowany do naszego poziomu zaawansowania. Wybierając odpowiednie materiały, upewniamy się, że nasza nauka będzie efektywna i dostosowana do naszych potrzeb związanych z planowaniem nauki języka angielskiego.

Kolejnym istotnym narzędziem do planowania nauki języka angielskiego jest kalendarz, który pomoże nam w organizacji czasu przeznaczonego na naukę i planowanie nauki języka angielskiego. Tworzenie harmonogramu nauki związanej z planowaniem nauki języka angielskiego pozwoli nam utrzymać regularność i postępy. Dodawanie stałych terminów do kalendarza stwarza rutynę, co jest kluczowe dla skutecznej nauki i efektywnego planowania nauki języka angielskiego.

Nie można zapominać o wyborze odpowiednich aplikacji i narzędzi online, które ułatwią nam proces planowania nauki języka angielskiego.

Dzięki nim możemy ćwiczyć słownictwo, gramatykę i wymowę w dowolnym miejscu i czasie, co jest istotne w planowaniu nauki języka angielskiego. Wybierając aplikacje i strony internetowe, warto kierować się ich popularnością i opiniami innych użytkowników, co jest istotne w kontekście planowania nauki języka angielskiego.

Warto również skorzystać z różnorodnych zasobów dostępnych w internecie związanych z planowaniem nauki języka angielskiego, takich jak podcasty, filmy i audiobooki. Są one doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych materiałów i pozwalają nam rozwijać umiejętności językowe w różnorodny sposób w ramach planowania nauki języka angielskiego.

Podsumowując,

..wybór odpowiednich narzędzi do planowania nauki języka angielskiego jest kluczowy dla naszego sukcesu w kontekście planowania nauki języka angielskiego. Podręczniki, kursy online, kalendarze, aplikacje i zasoby internetowe związane z planowaniem nauki języka angielskiego są nieodłącznymi elementami skutecznego planu nauki i efektywnego planowania nauki języka angielskiego. Dzięki nim możemy dostosować naszą naukę do własnych potrzeb związanych z planowaniem nauki języka angielskiego i osiągnąć nasze cele językowe związane z planowaniem nauki języka angielskiego. 

Znajdź mnie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry