wtorek, 28 listopada, 2023
Jak się uczyć nauka na poziomie A2

Jakie zagadnienia musisz opanować na poziomie A2?

Poziom A2 - czy to nadal podstawy?

Poziom A2 w nauce języka angielskiego to punkt wyjścia do dalszego rozwoju umiejętności językowych.  To drugi poziom w skali CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), która jest międzynarodowym standardem oceny umiejętności językowych. To znaczy, że poziom A2 jest wciąż uważany za poziom podstawowy, podobnie do poziomu A1. Jest to jednak okres, w którym zdobywamy kluczowe umiejętności i wiedzę, by komunikować się w podstawowych sytuacjach –  jesteśmy już zdecydowanie bliżej swobodnej komunikacji.

Pozwól mi przybliżyć, czym charakteryzuje się ten poziom i jakie umiejętności można na nim opanować. 

Na poziomie A2 z pewnością znasz i potrafisz:

Zdania twierdzące, przeczące i pytania w czasach: Present Perfect, Present Perfect Continuous, Past Continuous, Future Simple i be going to

Porównania (This book is too big)

Czasowniki MAKE i DO

 Wyrażenie przynależności (różnice między my i mine, Anna’s car)

Pierwszy tryb warunkowy (If it rains, we won’t go there)

Zdania złożone z which, who, that

Czasowniki modalne – should, must, might

 Strona bierna (w czasie Present Simple i Past Simple, np. This car was broken)

 Konstrukcja „There is/are”

Przedimki a/an/the

 Zaimki pytające (Who are you? Where is she?)

Wyrażanie opinii, propozycji, niezadowolenia czy skargi (np. w sklepie)

Potrafisz mówić o sobie, swoich zainteresowaniach, rodzinie, dniu

Znasz ogólne zwroty i wyrażenia potrzebne do zrobienia zakupów, zamówienia posiłku w restauracji i kawiarni, kupienia biletu na dworcu

Potrafisz przeczytać i posługiwać się pisemnymi formami: notatka ze szczegółami wydarzenia, krótka instrukcja, przepis, opis miejsca, pocztówka, e-mail i odpowiedź na e-maila

Rozumiesz ze słuchu proste codzienne wypowiedzi. 

Na poziomie A2 znasz też m.in. słowa z takiego zakresu jak:

Poziom A2 - wakacje, zakwaterowanie w hotelu

– liczebniki porządkowe
– zdrowie i choroby
– części ciała
– pozytywne i negatywne emocje
– podstawowe rzeczowniki i pojęcia abstrakcyjne (love, friendship, imagination)
– sprzęty kuchenne
– jedzenie i picie wraz z określeniem ich ilości
– praca i szkoła
– rozrywka i sztuka
– wakacje i zakwaterowanie
– krajobraz

Ile zagadnień znasz?

W kwestii słownictwa jest to lista mocna umowna, tak jak w przypadku poziomu A1, ale niewątpliwie każdy kolejny tick zbliża Cię ku płynności językowej! Na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, stąd nie poddawaj się i działaj dalej! 

Pochwal się w komentarzu, ile ticków udało Ci się uzyskać. A jeśli nie wiesz, jaki masz poziom, sprawdź także wpis dotyczący zagadnień z poziomu A1 (klik!) lub napisz do mnie po testy diagnozujące!

A może czujesz, że Twoja nauka angielskiego stoi w miejscu?

Obrazek promujący kurs językowy English Weekly stworzony przez Joannę Domagałę, autorkę Angielskiego Kompasu. Nauka języka angielskiego.

Nauka języka bezsprzecznie wymaga sporej dawki poświęcenia i samozaparcia. Jeśli czujesz, że stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem i nie widzisz żadnych postępów w nauce, sprawdź mój kurs English Weekly! 

Pomogę Ci wskoczyć na kolejny poziom zaawansowania w prosty, przyjemny i kompleksowy sposób!

Dlaczego warto dalej doskonalić swój poziom języka angielskiego?

Choć na tym etapie zyskujemy podstawową wiedzę, warto stale dążyć do doskonalenia się. Oto dlaczego warto ciągle się rozwijać w nauce języka: 

  1. Komunikacja: Ten punkt jest zwłaszcza godny uwagi – po to przecież uczymy się języka „in the first place”! W międzynarodowym świecie komunikacja w języku angielskim to klucz do porozumienia się z ludźmi z różnych krajów. Ponadto, udoskonalenie języka umożliwia bardziej płynne i precyzyjne wyrażanie myśli.

  2. Rozwój Zawodowy: Biegła znajomość języka angielskiego otwiera wiele drzwi na rynku pracy. To umiejętność ceniona przez pracodawców w różnych dziedzinach, zwłaszcza w związku z postępującą globalizacją. 

  3. Edukacja: Dla osób zainteresowanych nauką za granicą lub dostępem do międzynarodowych materiałów edukacyjnych, biegła znajomość angielskiego jest niezbędna i kluczowa! Do pewnych języków brakuje darmowych materiałów w języku polskim i dużo łatwiej jest uczyć się np. na linii angielski – francuski niż angielski – polski. 

  4. Kultura i Rozrywka: Dzięki doskonałemu opanowaniu języka angielskiego można czerpać pełnię z kultury, literatury, filmów i muzyki anglojęzycznej. 

  5. Podróże: Angielski jest językiem powszechnym w podróżach. Opanowanie go ułatwia poruszanie się po świecie i komunikację z lokalnymi mieszkańcami. No i nie trzeba jeździć gdzieś w nosem w translatorze. 😉 

  6. Samorozwój: Nauka języka to także rozwijanie umiejętności poznawczych, takich jak koncentracja, pamięć i logiczne myślenie.

Konkludując, dlatego też warto kontynuować naukę języka angielskiego, nawet po osiągnięciu poziomu A2, aby czerpać z niej pełne korzyści i zdobyć pewność siebie w komunikacji.

Znajdź mnie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top